8. Adventsko-božićni humanitarni koncert

I ove godine okupili smo se u ovom svetom vremenu došašća ili adventa na Adventsko-božićnom humanitarnom koncertu u našoj školi. Već osmu godinu zaredom radosnim pjesmama želimo raspiriti svjetlo u zimskoj tami, želimo pridonijeti tom duhu svetog vremena priprave za najradosniji kršćanski blagdan - Božić. Na ovim koncertima želimo vratiti iz zaborava ljepotu i bogatstvo starih hrvatskih adventskih i božićnih pjesama te sačuvati naš nacionalni kulturni identitet.

U ovom vremenu darivanja i pomoći, dobrih djela, pomirenja i ljubavi ‒ naš koncert je i humanitaran. Želimo pomoći onima kojima je pomoć potrebna te tako iskazati svoju ljubav prema bližnjima. U predvorju naše škole prodavale su se božićne čestitke i prigodni suveniri koje su izrađivali naši prijatelji iz Dječjeg doma sv. Josipa iz Hrvatskog Leskovca te učenici naše škole. Cijeli prihod od kupnje poklonit ćemo upravo njima, našim dragim prijateljima u Dječjem domu svetog Josipa u Hrvatskom Leskovcu.

U ovu večer divnom božićnom pjesmom „U to vrijeme godišta“ uveli su naš naši učenici, skupina sintesajzera, koji vrijedno sviraju zajedno s voditeljicom profesoricom Snježanom Kovač. Svojim nastupom posebno su nas razveselili naši maleni prijatelji iz Dječjeg vrtića svete Male Terezije iz Hrvatskog Leskovcaskupina „Zvjezdice“. Otpjevali su pjesme „Sveti Nikola je došao“ i „Zdrav Kralj mladi“ i izazvali oduševljenje u dvorani. Naš školski zbor otpjevao je tradicionalnu murtersku pjesmu „Prevelika radost“ te „Svim na zemlji“ i tako nastavili niz radosnih pjesama.

Prigodnim riječima obratio se naš ravnatelj gospodin Pavo Šimović i zaželio svima blagoslovljen Božić. Svima je poželio da nas u potpunosti ne zabljesne sjaj onog materijalnog, već sjaj zvijezde koja je zaista važna – one nebeske. Iskoristio je priliku i čestitao 40. rođendan našem župniku velečasnom Dubravku Škrlinu Hrenu i darovao mu prekrasan ručni rad sestre Samuele Premužić. Župnik Škrlin Hren je zahvalio i izrazio svoje poštovanje prema učiteljskom pozivu usporedivši ga s Isusovim putom.

U našoj Župi sv. Ivana Nepomuka također radosno iščekujemo Božić. Župljani se okupljaju na misama zornicama i u molitvi i pjesmi isprepliću se osjećaji nade, čežnje i iščekivanja. I naši maleni iščekuju dolazak Maloga Isusa pa nam je pristigao Dječji župni zbor „Ivanovi anđeli“ pod vodstvom Katarine Oršolić. Obradovali su nas dvjema pjesmama: starom hrvatskom popijevkom „Visom leteć“ te „Spavaj, mali Božiću“.

Naš koncert uveličali su i naši dragi prijatelji iz Gospića, školski zbor Osnovne škole dr. Jure Turića, pjesmama: „Djetešce nam se rodilo“ i „Svim na zemlji“, te „Veseli se, Majko Božja“. Voditeljica je Marinela Božić, na klaviru ih je pratio Andrej Karić, a na gitari Dino Jelinić.

Ugostili smo i sjajan zbor – Akademski zbor Bazilike Srca Isusova u Zagrebu – Palma. „Palma“ je mješoviti pjevački zbor, uglavnom sastavljen od sadašnjih i bivših studenata Zagrebačkog sveučilišta, koji dolaze iz cijele Hrvatske. Uz redovitu aktivnost vezanu uz liturgiju, tijekom posljednjih desetak godina Zbor je ostvario i niz zapaženih nastupa te cjelovečernjih koncerata u crkvenim i koncertnim prostorima u zemlji i inozemstvu, a dobitnik je i brojnih nagrada na domaćim i stranim natjecanjima. Pripremajući se za svoj tradicionalni božićni koncert u Bazilici, nas su počastili sljedećim adventskim i božićnim pjesmama: „O, Betleme“, „Poslušajte svi sada“, „Zlatnih krila“, „Rosite nebesa odozgor“ i „Mehki snežek“.

Riječima zahvale obratila nam se časna sestra Katarina u ime Dječjeg doma svetog Josipa iz Hrvatskog Leskovca i izrazila radost što već toliko godina naša škola organizira humanitaran koncert upravo za njih, te prenijela pozdrave svih časnih sestara, djelatnika i posebno sve djece iz doma.

Na kraju koncerta svi zborovi otpjevali su pjesmu "Radujte se narodi", a svojim nastupima i božićnim pjesmama pozvali su nas na mir i dobru volju, na duhovno zajedništvo s Bogom i ljudima.

Program je vodila Lorena Bjelajac i na kraju svima u dvorani poželjela: Na dobro Vam došao Božić i Sveto Porođenje Isusovo! Dočekajmo Božić dobra srca, bistra uma i rasvijetljenog duha.“

dr. sc. Mila Pandžić, prof.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 14. 12. 2018.

« Svibanj 2024 »