PREDAVANJE ZA RODITELJE "SIGURNOST NA INTERNETU"

U utorak, 29.svibnja 2012, u 18.30 sati održano je predavanje za roditelje sedmih razreda (7a,7c,7d) u prostorijama škole na temu "Sigurnost djece na internetu". Predavanje je održao gost predavač iz organizacije CARNet (odjel za računalnu sigurnost). Cilj predavanja bio je pomoći roditeljima u boljem razumijevanju opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu, naučiti ih kako prepoznati prijevare te kako zaštititi računalo i osobne podatke od krađe i gubitka

Roditelji su u prvom dijelu predavanja upoznati s osnovnim informacijama o internetu. Istaknute su najčešće usluge interneta kao što su web stranice, elektronička pošta, chat, društvene mreže i blogovi. Najčešći problemi s kojima se korisnici mogu susresti dijele se na dvije skupine. Jedna od njih su štetni programi (virusi) dok se druga odnosi na zlonamjerne korisnike.

Poseban naglasak stavljen je na društvene mreže koje u posljednje vrijeme djeca vrlo često koriste. Kao primjer najpopularnije društvene mreže naveden je Facebook. Dobna granica za otvaranje profila na Facebooku je 13. godina, međutim kao poteškoća je istaknuta nemogućnost kontrole stvarne dobi korisnika. Roditelji su potaknuti da češće provjeravaju i kontroliraju djecu prilikom korištenja društvenih mreža, te da ih upozore ukoliko naiđu na neprimjeren sadržaj. Roditelji se pozivaju da osvijeste rizike svom djetetu – podsjetiti ga da postavljanjem svojih i tuđih fotografija može svoje vršnjake, a i sebe, dovesti u neprilike. Budući da broj korisnika Facebooka premašuje 900 milijuna korisnika javlja se i opasnost od zlonamjernih korisnika. Djeca stoga moraju biti vrlo oprezna prilikom prihvaćanja zahtjeva za prijateljstvo od nepoznatih osoba, te je bitno da u postavkama privatnosti zaštite osobne podatke i dokumente.

Roditelji su upoznati i s postojanjem alata za provođenje roditeljske zaštite (Parental Control) na osobnom računalu putem kojeg je moguće pratiti aktivnosti djeteta, dobiti popis posjećenih web stranica te pratiti aktivnosti na tipkovnici.

Za više informacija o sigurnosti na internetu roditelji su upućeni na web stranice:

·         https://sigurnost.carnet.hr/

·         http://www.cert.hr/

objavio: ANDREJA KUZMIĆ   datum: 5. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »