2. VEČER DJEČJEG FOLKLORA

U srijedu, 14. svibnja, uoči našega godišnjeg slavlja, Dana Osnovne škole Lučko, župnog blagdana Sv. Ivana Nepomuka te Dana Općine Stupnik, već drugu godinu zaredom, održana je večer dječjeg folklora. Svi prisutni imali su priliku uživati u prekrasnim plesovima i pjesmama dječjih folklornih društava iz Lučkog, Stupnika, Cvetkovića, Strmca i Bedekovčine.

Tom prilikom pokazali su nam kulturno bogatstvo naših hrvatskih krajeva, plemenitost i raskoš hrvatske folklorne baštine od Istre, Međimurja pa sve do ravne Slavonije, pri čemu nije izostalo zavičajno blago.

U divnu večer dječjeg folklora uveli su nas domaćini - Kulturno umjetničko društvo „Kraluš“ iz Stupnika uz Tamburaški sastav OŠ Lučko koji su izveli tri hrvatske narodne skladbe: „Igra kolo“, „Šroteš“ i „Moja diridika“.

Zatim su nastupili također naši domaćini - Kulturno umjetničko društvo „Sijač“ iz Lučkog. Počastili su nas dvjema koreografijama. Prvo su izveli dječje igre i plesove iz Istre pod nazivom „Gremo dokat na manete“. Voditelj je gospodin Matija Čabrajec, a glazbeno obradio gospodin Nikola Biondić.

Tijekom svečane večeri obratio nam se ravnatelj Pavo Šimović podsjetivši na 100. obljetnicu smrti velikog hrvatskog književnika  A.G. Matoša. Parafrazirajući njegov stih "dok je srca bit će i Kroacije" te istaknuo "dok je srca otvorenog za očuvanje i njegovanje kulturne i duhovne baštine bit će Kroacije".

S ljepotom i čarima pjesama i igrama svetonedeljskog kraja upoznali su nas naši gosti - Kulturno umjetničko društvo „Strmec“. KUD „Strmec“ radi na očuvanju narodnog blaga i običaja, uz svesrdnu suradnju svih stanovnika Strmca i okolnih mjesta. Predstavili su nam se koreografijom „Ovčice na pašu“. Voditeljica je gospođa Tomislava Horvatić.

Razigranu večer dodatno su uveličali i Folklorni ansambl „Žuna“ iz Bedekovčine. Dječja folklorna skupina ima članove u dobi od 4 do 13 godina. Djeci žele približiti folklornu baštinu kroz igre, dječje pjesme i plesove. Predstavili su nam se igrama te pjesmama i plesovima Hrvatskog zagorja pod nazivom „Išla žena u gosti“ uz pratnju tamburaškog sastava Folklornog ansambla Žuna. Voditeljice su gospođe Katarina Sente i Barbara Jakuš, a voditelj tamburaša je gospodin Ivan Šalić.

Pri kraju večeri nastupili su naši dragi gosti – Kulturno umjetničko društvo „Cvijet“ iz Cvetkovića pokraj Jastrebarskog. Dječja folklorna sekcija radi i djeluje dvije godine, a nastupaju djeca uzrasta od 4 do 10 godina. Iza sebe imaju niz zapaženih nastupa gdje dobivaju odlične ocjene, a posebnu pohvale dobivaju za izbor tradicionalnih instrumenata „prde“, „riflje“ i „zvona“. Predstavili su nam dječje igre, pjesme i plesove Cvetkovića pod imenom „Ja sam mužikaš“. Voditeljica i koreografkinja je gospođa Željka Batušić.

Voditelji večeri bili su odlični učenici 6.c razreda: Gabriela Paradžik i Ivan Ulamec.

Više fotografija možete pogledati u Foto-galeriji.

objavio: ANAMARIJA MARKOVIĆ   datum: 15. 5. 2014.

« Svibanj 2024 »