ADVENT U BEČU

Na početku školske godine smo planirajući međupredmentnu terensku nastavu za likovnu skupinu i školski zbor planirali posjet Beču. Dobro isplanirano, još bolje realizirano! Naš plan i san se ostvario u subotu 07. prosinca kad smo u ranim jutarnjim satima krenuli na put u pratnji naših profesorica Davorke Katalenić i Snježane Kovač te vjeroučitelja Tonija Vukadina. Nakon pet sati vožnje bili smo pred Bečom.

Susreli smo se s lokalnom turističkom voditeljicom te krenuli pješice u razgledavanje prema dvorcu Belvedere, ne obazirući se na zimu i vjetar. Fotoparati su samo „škljocali“ pokušavajući upiti ljepotu arhitekture ovog grada.

Ostali dio gradskog središta smo promatrali smo iz autobusa, slušajući vrlo zanimljivo izlaganje voditeljice o carevima i caricama te raznim pričama o povijesti Austrije. A nakon toga smo i sami prošetali glavnim ulicama. Razgledali smo Hofburg, carsku palaču do 1918. godine (danas je tamo rezidencija predsjednika Austrije), prošli kraj Gradskog parka, vidjeli katedralu sv. Stjepana sa tornjem visokim 134 m i stigli do Kuće glazbe.

Kuća glazbe je moderan muzej u kojem smo mogli skladati svoj vlastiti valcer, eksperimentirati sa zvukovima, dirigirati Bečkim filharmoničarima (nije im bilo lako svirati).

Prepuni dojmova vratili smo se na Ring, gdje smo proveli sat slobodnog vremena, svako na svoj način, upijajući božićnu atmosferu te smo ponovo zajedno krenuli do Karlskirche ispred koje je postavljeno mnogo štandova u adventskom duhu. A kako se spuštala noć, palile su se ulične dekoracije i čarolija Božića bila je potpuna.

Bilo je hladno, ali mi smo pjevali čekajući autobus ispred zgrade Wiener Musikverein-a (u Zlatnoj dvorani društva, jednoj od najljepših dvorana s najboljim zvukom na svijetu, izvodi se tradicionalni Novogodišnji koncert Bečkih filharmoničara), dok su nas Bečani sa smješkom promatrali. Pjevali smo i na putu kući, unatoč umoru, sve do Zagreba.

Baš je lijep taj Beč.

objavio: ANAMARIJA MARKOVIĆ   datum: 12. 12. 2013.

« Svibanj 2024 »