10. Adventsko-božićni humanitarni koncert

U srijedu, 14. prosinca 2022., u našoj školi organizirali smo jubilarni 10. Adventsko-božićni humanitarni koncert. Na ovim koncertima želimo vratiti iz zaborava ljepotu i bogatstvo starih hrvatskih adventskih i božićnih pjesama, sačuvati naš nacionalni kulturni identitet te pridonijeti duhu svetog vremena došašća – priprave za najradosniji kršćanski blagdan Božić ‒ uz radosne pjesme u iščekivanju Isusova rođenja.

U ovom vremenu darivanja i pomoći, dobrih djela, pomirenja i ljubavi trebamo naglasiti da je naš koncert i humanitaran. Želimo pomoći onima kojima je pomoć potrebna te tako iskazati svoju ljubav prema bližnjima. Organiziran je i božićni sajam s prigodnim božićnim dječjim radovima koje su izrađivali naši prijatelji iz Dječjeg doma sv. Josipa iz Hrvatskog Leskovca te učenici naše škole: Likovna skupina i Modelarska skupina izradile su božićne ukrase, Ekološka skupina kozmetičke proizvode, a učenici skupine Mladih jezikoslovaca – čuvara baštine na blagdan svete Barbare posijali su božićnu pšenicu u skladu s običajima starih Stupnara. Cijeli prihod od kupnje poklonit ćemo našim dragim prijateljima u Dječjem domu svetog Josipa u Hrvatskom Leskovcu.

Koncert je otvorio naš školski zbor adventskom međimurskom tradicionalnom pjesmom „Od angela Gabrijela“ (solistice Antonija Martić, Lota Sabljak, Ana Vuk i Ivana Magdić) te božićnom samoborskom tradicionalnom „Potecite pastiri“. U pratnji na klaviru Franjo Jadro, na gitari Marko Jerković i Petar Kušek, uz ravnanje naše profesorice Snježane Kovač.

S nama su bili i naši maleni prijatelji ‒ Dječji vrtić svete Male Terezije iz Hrvatskog Leskovca i njihov zbor. Kako oni veselo dočekuju Božić, otpjevali su nam starom adventskom pučkom pjesmom „Raduj se, grade Nazaret“ te božićnom tradicionalnom pjesmom „Spavaj, mali Božiću“ uz pratnju svoje odgojiteljice sestre Maje.

Naši učenici u pripravi za Božić sudjeluju i unutar Kulturno-umjetničkog društva „Sijač“ iz Lučkog. Dječja starija skupina izvela nam je pjesmu „Bog nam dobro daj“ uz prigodnu recitaciju u pratnji starije tamburaške sekcije. Voditeljica dječje skupine je Ivona Petrović.

Svojim odabirom adventskih i božićnih tradicijskih pjesama pridružio nam se zbor Osnovne škole Sveta Nedelja. Počastili su nas starim adventskim pjesmama „Padaj s neba“ i „Zdrav Kralj mladi“ te jednom od najsvečanijih i najradosnijih božićnih pjesama „Veselje ti navješćujem“. Voditelj zbora je profesor Darko Novosel.

Ugostili smo i sjajan zbor – Zbor „Hrid“ iz Župe Kraljice Svete Krunice u Zagrebu. Izveli su najstariji hrvatski božićni napjev „U to vrijeme godišta“ te dvije adventske pjesme, tradicionalnu „O, Marijo, ti sjajna zornice“ te skladbu Čede Antolića pod nazivom „Adventska pjesma“. Voditelj zbora je Matija Antolić.

Prekrasnim nizom pjesama podsjetili smo se na temeljne vrijednosti Božića – zajedništvo, mir i dobro. One nas pozivaju na mir i dobru volju, na duhovno zajedništvo s Bogom i ljudima. Na kraju su svi zborovi otpjevali pjesmu „Radujte se narodi“ te ugrijali naša srca radosnom pjesmom i navijestili Božić.

Prigodnim riječima obratio se naš ravnatelj gospodin Pavo Šimović. Izrazio je sreću što smo se mogli ponovno okupiti nakon dvije godine te zaželio da u našim srcima zaiskri iskra nade i svojim djelovanjem pridonesemo plemenitijem svijetu.

Voditeljica koncerta Ana Vuk zahvalila je svima na dolasku uz čestitku:

Na dobro vam došao Božić i Sveto Porođenje Isusovo!

Mila Pandžić

Više fotografija možete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 19. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »