Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole su tijekom 1. i 2. prosinca 2022. u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ posjetili grad Vukovar ‒ simbol žrtve, patnje, stradanja, otpora, hrabrosti i rađanja novog života.

Učenici su na početku nazočili predavanjima o Domovinskom ratu i o bitki za Vukovar. Nakon toga su u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata (u prostoru bivše vojarne 204. vukovarske brigade Hrvatske vojske) razgledali nekoliko postava: izložba „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“, prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“, izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu (standardni i ručno izrađeni pištolji, puške i razne eksplozivne naprave), izlošci naoružanja na otvorenom (topovi, zrakoplovi, tenkovi, vojni brod...) i simulacija bojnog polja „Ojačana brigada u obrani“.

Učenici su uz pratnju stručnog vodstva posjetili mjesta sjećanja vezana za herojsku obranu grada Vukovara te za stradanje Vukovaraca i branitelja grada tijekom Domovinskog rata, a i znamenitosti vezane za stariju povijest Vukovara i okolice: dvorac grofovske obitelji Eltz (Gradski muzej Vukovar), Muzej vučedolske kulture, rodna kuća Lavoslava Ružičke („Škola mira“ i kviz znanja), MCDRV i izložbeni prostori, Vodotoranj, Borovo Commerce, Velepromet, „kukuruzni put“ (dio „puta spasa“), spomen-križ podignut u čast i spomen svim onim žrtvama koje su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku (na ušću rijeke Vuke u Dunav), Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. (podrum), Spomen-dom „Ovčara“, masovna grobnica na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti („groblje tenkova“), franjevački samostan i župna crkva svetih Filipa i Jakova te poimenični popis žrtava iz Vukovara i okolice (2717 osoba) poginulih tijekom Domovinskog rata. Predstavnici škole su paljenjem svijeća ispred spomenika na Memorijalnom groblju i na mjestu masovne grobnice na Ovčari odali počast svim poginulima u Domovinskom ratu. Učenici su se zajedno pomolili na mjestu stratišta na Ovčari.

„Škola mira“ je bila završna etapa dvodnevne terenske nastave. Učenici su poučeni o važnosti mira i težnje za pomirenjem. Na samom je kraju održan kviz znanja tijekom kojeg su učenici iz više škola u napetom i uzbudljivom natjecateljskom ugođaju, uz bučnu navijačku podršku, pokazali koliko su naučili tijekom svog posjeta Vukovaru – „gradu heroja“. Učenici su tijekom slobodnog vremena imali priliku upoznati se sa središtem grada Vukovara koji je, usprkos svemu što se dogodilo, opet lijep i ima budućnost.

Spomenuti dvodnevni program je učenicima omogućio izvrstan način da, slušajući svjedočanstva sudionika tih ratnih događaja i obilazeći mjesta stradanja, nauče istinu o Domovinskom ratu i o obrani grada u kojem je branjena i Hrvatska. Učenici su ovim posjetom potaknuti da suosjećaju s ljudima koji su proživjeli tragediju Vukovara te da se sa zahvalnošću, ponosom i poštovanjem uvijek spominju žrtve koju su podnijeli branitelji Vukovara i Hrvatske. Naučili su da tu svoju zahvalnost najbolje mogu iskazati tako da dostojanstveno i kao pošteni, odgovorni i radišni građani cijene i ispravno žive u teško stečenoj slobodi. Također su potaknuti da svojim radom i čestitim življenjem doprinose procesu uspostave istinskog mira, uzajamnog povjerenja, suradnje, pomirenja i međusobnog poštovanja utemeljenih na istini i pravdi.

Dario Mišanec

Fotografije možete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 8. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »