9. Domoljubni koncert "Vukovaru i Škabrnji u čast"

U večernjim satima 17. studenoga 2022., uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata, 9. Domoljubnim koncertom „Vukovaru i Škabrnji u čast“ ponosno smo u našoj školi obilježili ovaj povijesni i svečani dan te na dostojanstven način odali počast svim sudionicima obrane Vukovara i Škabrnje te svim herojima Domovinskog rata.

Himnom Republike Hrvatske koju je izveo naš školski zbor pozdravili smo našu domovinu, a zatim smo se s posebnim pijetetom prisjetili svih poginulih, ubijenih, nestalih, nasilno odvedenih i umrlih branitelja u Domovinskom ratu, onih koji su nam omogućili život u slobodnoj, samostalnoj i suverenoj domovini Hrvatskoj. Minutom šutnje odali smo im dužnu počast. Svijeću za sve pokojne hrvatske branitelje zapalio je naš Luka Panković, sin hrvatskog branitelja, a naša profesorica Katarina Ćurčić, rođena u Vukovaru, zapalila je svijeću za sve civilne žrtve Domovinskog rata. Molitvu za sve pokojne predvodio je velečasni Mijo Matošević.

Koncert je otvorio naš školski zbor. Otpjevali su nam pjesmu „Moj Vukovar“ (solistice Antonija Matić, Ivana Magdić i Lota Sabljak) i pjesmu "Zemlja dide mog“ (solistice Ana Vuk i Vita Cetina), uz pratnju na klaviru Franjo Jadro i na gitari Marko Jerković, a sve pod ravnanjem naše profesorice Snježane Kovač. Svojim izvrsnim i moćnim nastupom ganuli su sve nazočne, na ponos svojih profesora.

Gospodin ravnatelj Pavo Šimović pozdravio je sve nazočne i izrazio zahvalnost svim hrvatskim braniteljima od Vukovara do Škabrnje, sve do Dubrovnika i diljem naše domovine. Nikada im ne smijemo prestati izražavati zahvalnost jer slobodu koju su nam oni omogućili moramo trajno čuvati. Molitvom, paljenjem svijeća i pjesmom želimo poslati poruku mira našoj domovini, ali ove godine i poruku mira napaćenome ukrajinskom narodu. Tim riječima ravnatelj je pozdravio i najavio naše goste i izvođače, mlade umjetnike iz Ukrajine.

Iznimna nam je čast što smo mogli ugostiti ukrajinsku obitelj glazbenika, obitelj Mudrik iz Lavova, koji su u ožujku izbjegli u Hrvatsku. Katarina Mudrik izvela je solo Bernarda Andresa na harfi, Ulyana Mudrik skladbu „Kukavica“ na harfi, a zatim su im se pridružile sestre Božena i Justina Stadnik te su otpjevale ukrajinsku narodnu pjesmu „Podoljanočka“. Ugostili smo i Arianu Kamalovu, devetogodišnju Ukrajinku, koja nam je izvela pjesmu „Moja domovina“ na hrvatskom i ukrajinskom jeziku na flauti i violini. Svojim dojmljivim nastupima nasmijanih lica doista su poslali poruku mira Ukrajini.

Koncert su uveličali i naši prijatelji iz Glazbene škole Pavla Markovca, njihov Mali dječji zbor. Počastili su nas izvedbom triju skladbi: „O, divni moj Vukovaru ti“, „Dona nobis pacem“ te „Nek' svud ljubav sja“, pod dirigentskim ravnanjem Iris Imamagić u pratnji profesorice Lucije Bašić na klaviru. Uvijek nas razvesele svojom suverenošću i sjajnim nastupom.

Koncert smo tradicionalno završili zajedničkom pjesmom "Bože, čuvaj Hrvatsku".

Prepuna dvorana srdačno je pozdravljala sve izvođače, a dugim i snažnim pljeskom posebice je pozdravila sve hrvatske branitelje koji su bili s nama te sve hrvatske branitelje diljem Lijepe Naše. Voditelji koncerta bili su Ana Vuk (7. d) i Franko Sršić (5. d).

Koncertu su nazočili članovi Vijeća Mjesnog odbora Lučko na čelu s predsjednikom gospodinom Markom Vranićem, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Ježdovec gospodin Ivica Živković zajedno s ostalim članovima Vijeća, članovi KUD-a Sijač iz Lučkog s voditeljicom dječje skupine Ivonom Petrović te članovi Udruge umirovljenika iz Lučkog na čelu s predsjednicom gospođom Biserkom Petrović.

Tijekom cijeloga dana naši učenici i učitelji palili su svijeće ispred škole pa je uz treptaj svijeća i prekrasnu pjesmu doista ova večer mnoge dirnula i izmamila i osmijeh i suzu u zahvalnost svim našim herojima Domovinskog rata uz nadu za mir u cijelome svijetu!

Mila Pandžić

Više fotografija možete pogledati u Fotogaleriji.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 21. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »