Terenska nastava u Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole posjetili su 13. i 14. rujna grad Vukovar – grad heroja, simbol hrvatske patnje, stradanja, žrtve i otpora u Domovinskom ratu. Učenici su odmah po dolasku prisustvovali predavanju o Domovinskom ratu i bitki za Vukovar, a zatim su uz stručnu pratnju razgledali izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata. Nakon obilaska nazočili su predavanju o Domovinskom ratu, gdje su naučili pregršt činjenica o oslobađanju okupiranih hrvatskih teritorija uz vojne akcije. Posjetili su znamenitosti vezane uz vukovarsku povijest: Muzej vučedolske kulture, Gradski muzej Vukovar (dvorac obitelji Eltz), ali i mjesta sjećanja na obranu grada Vukovara i patnju njegovih stanovnika: Vukovarski vodotoranj (simbol hrvatskog zajedništva), izložbeni prostor u podrumu Vukovarske bolnice, Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, crkvu svetih Filipa i Jakova te franjevački samostan, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti („groblje tenkova“), kukuruzni put – „put spasa“, Velepromet i Borovo Commerce. Slobodno vrijeme iskoristili su za samostalan razgled i individualni doživljaj grada Vukovara. Svoj boravak završili su posjetom rodnoj kući Lavoslava Ružičke, dobitnika Nobelove nagrade za kemiju i rođenog Vukovarca, gdje su sudjelovali u „Školi mira“, predavanju o važnosti međusobne komunikacije, poštovanja, tolerancije i dijaloga, ali i o važnosti mira među svim ljudima i državama svijeta. Nakon predavanja uslijedio je kviz – provjera znanja usvojenog u ova dva dana na kojemu su sudjelovale četiri škole, a naša škola zauzela je visoko drugo mjesto.

Ovaj posjet gradu Vukovaru učenicima je otvorio novi pogled na Domovinski rat i patnju kroz koju je Hrvatska prošla jer da nije bilo hrabrih hrvatskih branitelja, mi ne bismo bili ovdje gdje smo danas. Vukovar je danas, trideset i dvije godine kasnije, lijep i obnovljen grad, ali 938 bijelih križeva na Memorijalnom groblju, Vukovarski vodotoranj i sjećanja ljudi koja se ne mogu zaboraviti, živi su svjedoci ratnih zločina kroz koje je prošao hrvatski narod na svom krvavom putu do slobode. Zato je od neizmjerne važnosti podučiti mlade generacije o žrtvi i patnji hrvatskoga naroda, u čemu su pomogla i svjedočanstva sudionika ratnih događaja, kako bi znali uvijek prepoznati tu neizmjernu žrtvu i sa zahvalnošću i poštovanjem odnositi se prema njoj.

Ana Vuk, 8. razred

objavio: Sandra Škarpa   datum: 21. 9. 2023.