Europska godina mladih 2022.

Bajkospecijalci u akciji

Školski projekt namijenjen je učenicima drugih razreda naše škole. Cilj projekta je razvijanje kreativnog razmišljanja, mašte i samopouzdanja čitanjem i interpretiranjem bajki. Kroz radionice pokušavamo odgonetnuti gdje i kako danas žive likovi iz bajki. U tome  nam pomažu naši učenici koji postaju članovi Specijalne jedinice za traganje i pronalaženje.

učiteljice D. Pašić, L. Novak Tolić, N. Hrvoj, M. Grgić, Ž. Šamec i knjižničarka S. Škarpa

Isto, a različito

Zajednički projekt OŠ Lučko, OŠ Trnsko i OŠ J. Račića, u kojem se učenici upoznaju s djelom Petar Pan na jezicima Europske unije. Cilj projekta je poticanje cjelovitog razvoja učenika kroz čitanje i igru, promocija hrvatske i svjetske književnosti i kulture te razvijanje kreativnosti i multikulturalnosti. Tijekom projekta održavaju se zajednički susreti, natjecanja, izložbe, kazališne predstave, istraživanja, a sve na temu Petra Pana kao pojma slobode, razigranosti, mašte i multikulturalnosti.  Naš suradnik u projektu je i Europska komisija koja svake godine organizira putovanje jednog naslova knjige (na jezicima Europske unije) po Europi. Dio naših aktivnosti vezan je i uz naš školski projekt Knjige koje putuju u kojem sudjeluju učenici 3. a/4. a razreda.

učiteljica G. Capan i knjižničarka S. Škarpa

eTwinning

Cilj projekta je obilježiti Godinu čitanja 2021u osnovnim i srednjim školama koje će sudjelovati u njemu kao projektni partneri. Tijekom projekta sudionici će sudjelovati u različitim poticajnim i kreativnim aktivnostima za poticanje čitanja i usvajanje čitateljskih vještina te razvijanje vještina cjeloživotnog učenja.

eTwinning – Projekt školskih knjižničara RH Godina čitanja 2021.

Naša prva knjiga

Cilj ovog projekta je stvaranje prve učeničke knjige u svrhu razvijanja jezične (čitalačke i pisane) pismenosti te poticanja kreativnosti, natjecateljskog duha i razvijanja samopouzdanja.  Ciljevi će se ostvariti putem pisanja, ilustriranja, tehničkog opremanja i objavljivanja naše prve knjige.

Tijekom projekta učenici uče kako nastaje knjiga, koji su njezini djelovi, koje osobe sudjeluju u oblikovanju knjige, tko su lektor, ilustrator, urednik… U sklopu projekta Naša prva knjiga provodi se i natječaj u pisanju knjiga za učenike trećih razreda. Na temelju tekstova koje čitaju za lektiru učenici pišu vlastite priče i izrađuju prave knjige. One imaju naslovnicu, lektora, urednika, ilustratora, pisca i bilješku o piscu. Na natječaju sudjeluju svi učenici, a u svakom razredu se biraju tri ili više najboljih knjiga. Glavna nagrada za pobjednike je online objavljivanje knjige (uz doradu). Također, pobjednici dobivaju priznanja, a ostali zahvalnice.

(tekst napisala učenica Glorija Tauković)

Projekt se održavao od školske godine 2019./2020. do 2021./2022.

Naša prva knjiga  – stara web stranica