Učenici OŠ Lučko na predstavi "Brundibar" u Jasenovcu

U subotu, 2. listopada učenici sedmih i osmih razreda, njih pedesetak, posjetili su spomen područje Jasenovac. Tom prigodom su prisustvovali izvedbi predstave „Brundibar“ koje je izvedena po dva puta u petak i subotu. Predstava je održana u sklopu projekta Festival židovskog filma – Festival tolerancije koji je pokrenuo Branko Lustig.

„Pjevajmo sad svi, od sveg smo jači mi“ - ovim su stihom davne 1942. godine djeca zaključila praizvedbu „Brundibara“, opere za djecu koju je za židovsko sirotište u Pragu skladao češki Židov Hans Krasa na libreto Adolfa Hoffmeistera.

U koncentracijskom logoru Terezin, u okupiranoj Čehoslovačkoj opera je izvedena 55 puta, među ostalim za predstavnike Crvenog križa. Posljednji put je opera izvedena za potrebe nacističkog propagandnog filma. Nakon te izvedbe svi sudionici su deportirani u Aushwitz i nitko od izvođača nije preživio.

Važnost ove bajkovite opere je što progovara protiv svakog oblika tiranije i genocida kroz priču o djeci koja su iskusila nezamislive zločine. Također, predstavlja moć glazbe i umjetnosti koje se uzdižu nad stravičnim životnim situacijama.

Praizvedba hrvatske opere održana je 27. siječnja 2018. godine na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta ispred Prve hrvatske tvornice ulja u Zagrebu. Režiju hrvatske verzije potpisuje renomirani redatelj Krešimir Dolenčić, glazbenu podlogu izvodi Zagrebačka filharmonija, a glume i pjevaju djevojački zbor „Zvjezdice“ pod vodstvom Zdravka Šljivca.

Osim memorijalnog centra u Jasenovcu učenici su na kratko posjetili i Romski memorijalni centar Uštica.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 5. 10. 2021.

« Ožujak 2024 »