Međunarodni dan materinskoga jezika

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače. UNESCO ističe važnost očuvanja razlika u kulturama i jezicima koji njeguju toleranciju i poštivanje drugih. Ovogodišnja je tema „Poticanje višejezičnosti za uključivanje u obrazovanje i društvo“. Potiče nas da podržavamo višejezičnost i uporabu materinskih jezika, kako u školi, tako i u svakodnevnom životu. Upravo obrazovanje na materinskom jeziku mora započeti u ranom djetinjstvu jer je to temelj svakog učenja.

Mnogi naši pjesnici ispjevali su prekrasne stihove o našemu materinskom jeziku, hrvatskome jeziku. Obilježili smo ovaj dan čitanjem domoljubnih pjesama i tekstova, a izdvojit ćemo riječi hrvatskoga književnika Antuna Gustava Matoša koji je rekao o hrvatskome jeziku:

„U vašem programu vidim mnoge egzotične predmete, ali ne vidim jednoga koji bi trebali učiti đaci svih fakulteta: hrvatskog jezika. Vjerujte, da ga neće naučiti do groba: tako je bogat i težak. – Jer i jezik je produkt naše zemlje kao mi, kao savski šljunak ili bjelolist i pjenišnik hrvatske Alpe. Hrvatski jezik je proizvod odnošaja Hrvata prema Hrvatskoj, prama prirodi, prama polju, gori, šumi i zraku, prama našim cvjetićima i našim planetima što 'kolo vode' kod Preradovića, i zato naš jezik ima sve posebne boje, zvukove, oblike i osebine naše zemlje; buran kao senjska bura, mekan kao dvojnice, zanijet kao procvjetala grana ružmarina, tužan kao kraška pustolina, veseo kao tambura i dubok kao mrak naših šuma i tragika našeg mora. Samo lijepa naša domovina mogaše stvoriti ljepotu divnog našeg jezika, divotu naših riječi krasnih kao naši otoci, 'lijepi vrti morem plivajući'.“

Ove snažne riječi nadahnule su naše učenike na temu: „I zato naš jezik ima sve posebne boje“. Izdvojit ćemo neke misli naših učenika:

Nina B., 5. b: „Naš jezik ima posebne boje jer je bogat riječima kao zemlja zlatom. Lijep je kao sjajno sunce u podne. Naš hrvatski jezik treba očuvati i čuvati kao kap vode na dlanu. Ustrajmo u tome jer ako ne budemo, neće više biti izvora vrijednoga zlata.“

Ivor A., 5. b: „Malo se bojim za naš jezik jer se ubacuju neke riječi iz engleskog u hrvatski jezik. Hrvatska je naš dom, a bez našeg jezika, to više nije Hrvatska.“

Dora Z., 5. d: „Hrvatski jezik je jako elegantan jezik. Volim ga zato što je jedinstven i drukčiji od drugih. Dosta je težak, ali je i šarmantan.“

Nika B., 7. c: „Svako ime, glagol i pridjev je poput cvijeta. Što ih više koristimo, više cvjetaju. Više se šire i više ljudi uživaju u njima. Trebamo čuvati naš jezik jer isto kao i cvijet, on može uvenuti.“

(dio projekta Godina čitanja 2021. u našoj školi)

Mila Pandžić

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 24. 2. 2021.