Opet medalja na matematičkoj olimpijadi

Učenik osmog razreda naše škole Kristijan Šimović i ove je godine bio dio ekipe koja je predstavljala Republiku Hrvatsku na 26. Juniorskoj matematičkoj balkanskoj olimpijadi te opet osvojio brončanu medalju.

Osim Kristijana, članovi ekipe bili su: Fabijan Cikač (OŠ Kajzerica, Zagreb), Mila Maretić (VI. OŠ Varaždin, Varaždin), Emil Missoni (OŠ Ivana Cankara, Zagreb), Maša Dobrić (OŠ Jure Kaštelana, Zagreb) i Jakov Mirošević (OŠ Bogumila Tonija, Samobor). Hrvatska ekipa osvojila je ukupno četiri medalje. Fabijan Cikač osvojio je srebrnu, a osim Kristijana, brončane medalje osvojili su Mila Maretić i Emil Missoni.

Ovom natjecanju prethodilo je kvalifikacijsko natjecanje Hrvatska matematička juniorska olimpijada, koje je održano sredinom mjeseca lipnja u Zagrebu, na PMF-u, a u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva. Šest najboljih izborilo je plasman na međunarodno natjecanje. Navedeni učenici intenzivno su se pripremali na FER-u, u Zagrebu. Na čelu mentorskog tima i ove godine bio je prof. dr. sc. Ilko Brnetić, redoviti profesor matematike na FER-u. Prof. Brnetić bio je voditelj ekipe i na natjecanju u Sarajevu.

Domaćin natjecanja bila je Bosna i Hercegovina, a natjecanje je održano u Sarajevu od 28. lipnja do 2. srpnja. Na natjecanju je sudjelovalo 109 učenika iz 19 zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Cipra, Rumunjske, Republike Moldavije, Sjeverne Makedonije, Srbije i Turske te sedam gostujućih zemalja: Azerbejdžana, Hrvatske, Francuske, Kazahstana, Kirgistana, Saudijske Arabije i Tadžikistana.

Osim natjecateljskog dijela, učenici su imali priliku provesti vrijeme u druženju i upoznavanju Sarajeva i Mostara (jednodnevni izlet).

Čestitamo i zahvaljujemo školskoj mentorici Mariji Čoklec, prof., i mentorskom timu na čelu s prof. dr. sc. Ilkom Brnetićem.

Čestitamo cijeloj ekipi, a našem Kristijanu želimo još puno matematičkih i drugih medalja u budućem školovanju.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 4. 7. 2022.