Župni blagdan i Dan Općine Stupnik u zajedništvu s učenicima iz Ukrajine

Sukladno dugogodišnjoj praksi, župna svetkovina i Dan Općine Stupnik, u ponedjeljak, 16. svibnja, bio je nenastavni dan. Ove godine taj dan smo proslavili u zajedništvu s našim učenicima iz Ukrajine.

Najprije smo na misi molili za sve pokojne učenike i zaposlenike naše škole. Na poseban način smo se sjetili naše preminule učenice Franke Stipić i profesora TZK, Branka Bujevića. Također smo molili i za mir u Ukrajini.

Ispred župne crkve su članovi Ekološke skupine, predvođeni prof. Anom Čurković, prodavali suvenire koje su izradili. Sav prihod je namijenjen za potrebe naših učenika iz Ukrajine. Nismo zaobišli i druge štandove i lunapark u blizini te smo se dobro proštenjarski zabavili.

Kasnije smo u našoj dvorani imali interkulturalni susret s učenicima iz Ukrajine i njihovim roditeljima. Bilo je to prvo događanje u našoj dvorani nakon pandemije.

Nakon izvođenja hrvatske i ukrajinske himne, učenici 1. a i 2. a razreda su nam izveli svima dobro poznatu pjesmu Bratec Martin, ali ne samo na hrvatskom, već i na ukrajinskom jeziku.

Kao i svaka zemlja i Ukrajina se može pohvaliti brojnim poznatim i značajnim ljudima. Sa nekima od njih su nas upoznali učenici Nastja, Lasha i Tymur. Učenici: Bohdan, Amil i Mykhailo, su nam ispričali nekoliko zanimljivosti o ukrajinskom jeziku, a Denys, Kira, Vitalii i Veronika su nas upoznali s međujezičnom homonimijom. Učenike iz Ukrajine je za ovaj nastup pripremila Oksana Pinčuk, prof. ukrajinskog jezika i kulture, koja nas je u svom obraćanju upoznala sa značenjem ukrajinske zastave.

U svom obraćanju ravnatelj, mr. sc. Pavo Šimović je istaknuo prijateljstvo ukrajinskog i hrvatskog naroda čiji je most ukrajinska nacionalna manjina, koja je u Hrvatskoj prisutna više od sto godina.

Župnik, mr. sc. Dubravko Škrlin Hren se sjetio svoga jednomjesečnog putovanja u Ukrajinu i povezanosti s više ukrajinskih svećenika. Oba govornika su istaknula čežnju za mirom u napaćenoj Ukrajini i nadu da će se on i dogoditi.

Onda su na scenu došli članovi dječje skupine kulturno umjetničkog društva „Sijač“ iz Lučkog koji su se predstavili tamburaškim spletom te koreografijom „Igrala se dičica“ s pjesmama i plesovima iz okolice Murtera. Autor koreografije je Nenad Milin, voditeljica skupine – Iva Lazić, a voditeljica tamburaškog sastava – Ana Matijević. Kroz program nas je suvereno vodila naša Martina Carek.

Među gostima su bili gosp. Marko Vranić, predsjednik VMO Lučko, te grkokatolički bogoslov Vladimir, čiji su preci doselili u Bosnu prije više od sto godina te brojni roditelji naših učenika.

Nakon ovog dirljivog susreta druženje smo nastavili u našoj blagovaonici.

objavio: Sandra Škarpa   datum: 18. 5. 2022.

« Ožujak 2024 »