5. Dani medijske pismenosti

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 2. do 8. svibnja održali su se 5. Dani medijske pismenosti uz slogan Misli svojom glavom u medijskom labirintu. Glavni je cilj projekta podizanje svijesti javnosti o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima. U projektu sudjeluju brojni vrtići, škole, fakulteti, knjižnice, medijske kuće, udruge koje organiziraju predavanja, radionice i sl., a ove godine sudjelovala je i naša škola.

Učenici 6. d razreda prijavili su svoju aktivnost kako bi se priključili mladima diljem Hrvatske s ciljem učenja o medijima i promicanja medijske pismenosti. Budući da je ove godine u središtu pozornosti bila važnost medijskog obrazovanja s naglaskom na kritičko razmišljanje, razumijevanje kako mediji funkcioniraju, prepoznavanje dezinformacija te razumijevanje influencera, razrednica 6. d razreda i profesorica hrvatskog jezika Mila Pandžić pripremila im je radionicu pod nazivom Klik! Klik! – minus i plus. Učenici su kritički promišljali o pozitivnim i negativnim medijskim porukama tražeći odgovor na pitanje – utječu li mediji na razvoj naših stavova i vrijednosti. Bilo je smijeha, žustre rasprave, suprotnih stavova, ali svi su zaključili kolika je važnost svakodnevnoga medijskog opismenjavanja u svim nastavnim predmetima zbog stalne izloženosti medijskim sadržajima. Na kraju su stvarali vlastite medijske poruke služeći se informacijsko-komunikacijskom tehnologijom.

Učenički radovi na poveznici: 5. Dani medijske pismenosti

objavio: Sandra Škarpa   datum: 17. 5. 2022.