Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Učenici 8. razreda naše škole su 13. travnja 2022. posjetili Vukovar ‒ simbol stradanja, otpora, hrabrosti i rađanja novog života.

Posjet je uključivao prisustvovanje predavanju o Domovinskom ratu i bitki za Vukovar. Učenici su uz stručno vodstvo posjetili mjesta vezana uz povijest Vukovara i okolice, a potom i mjesta sjećanja vezana uz herojsku obranu grada Vukovara te stradanje Vukovaraca i branitelja grada: dvorac Eltz (Gradski muzej Vukovar), Muzej vučedolske kulture, Vodotoranj, „kukuruzni put“ (dio „puta spasa“), Spomen-dom „Ovčara“, masovnu grobnicu na Ovčari, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti („groblje tenkova“) i Župu sv. Filipa i Jakova. Predstavnici škole su paljenjem svijeće i molitvom na mjestu stratišta na Ovčari odali počast svim poginulima u Domovinskom ratu. Zbog epidemiološke situacije, posjet bolnici bio je onemogućen.

Ovaj cjelodnevni posjet gradu Vukovaru je učenicima omogućio odličan način da, slušajući svjedočenja sudionika tih događaja i obilazeći mjesta stradanja, uče istinu o Domovinskom ratu i obrani grada u kojem je obranjena i Hrvatska. Učenici su ovim posjetom potaknuti da suosjećaju s ljudima koji su proživjeli tragediju Vukovara te da se sa zahvalnošću, ponosom i poštovanjem uvijek spominju žrtve koju su podnijeli branitelji Vukovara.

Marija Čoklec, prof.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 29. 4. 2022.