U našoj školi pokrenut je Globe program

Početkom ove školske godine naša škola postala je GLOBE škola.

Što to znači?

GLOBE (Global Learning and Observations for Benefit the Environment = Cjelovito učenje i opažanje za dobrobit okoliša) znanstveno je obrazovni program, namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, koji u svom neposrednom okolišu obavljaju različita mjerenja (atmosfere, vode, tla, pokrova) primjerena svojoj dobi i interesima te mogućnostima škole. Prikupljeni podaci se putem Interneta unose u jedinstvenu svjetsku bazu podataka. Mjereći i opažajući značajke okoliša u istraživačkom području škole, učenici upoznaju i na neposredan način doživljavaju svoje okruženje, upoznaju znanstvene metode mjerenja, prikazivanja i tumačenja podataka, povezuju školska znanja s praktičnim i terenskim radom te razvijaju osjetljivost i pozitivan odnos spram okoliša.

Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom brojne vještine i pozitivne stavove te stječu samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju i doprinosu.

U hrvatskim se školama program GLOBE ostvaruje poglavito kao izvannastavna aktivnost u sklopu koje se obavljaju redovita mjerenja i kompjutorski unos prikupljenih podataka. Dio periodičkih mjerenja i opažanja, a posebno njihova tumačenja i teoretska podloga, mogu se vezati uz redovite ili izborne programe pojedinih predmeta. Učenički, odnosno školski projekti izrasli iz programa GLOBE, najviša su razina njegove obrazovne komponente. Oni potiču dublje razumijevanje i analizu dobivenih rezultata,

Hrvatski program GLOBE ima svoju web stranicu na adresi: http://globe.hr/

Voditeljice Programa GLOBE u našoj školi su učiteljice Anamarija Kirac i Matea Bešenić.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 22. 9. 2021.