Međunarodni dan dječje knjige

Prvi put obilježen 1967. godine, Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja kako bi se potaknula ljubav prema čitanju i skrenula pozornost na knjige za djecu. Datum označava rođendan Hansa Christiana Andersena, poznatoga danskog pisca bajki, čija djela čitaju i veliki i mali. Bajke „Ružno pače“, „Mala sirena“ ili „Carevo novo ruho“ čitane su i čitat će se diljem svijeta pa su i nas bajke potaknule da organiziramo pripovjedaonicu bajki. Međutim, epidemiološke mjere su nas malo zaustavile u našim aktivnostima pa se nadamo uskoro ljepšem vremenu. Naši učenici vrijedno vježbaju i veselo iščekuju 1. Proljetnu bajkaonicu.

Mnoge su blagodati čitanja. Čitanje je odlična vježba za mozak. Poboljšava rječnik – količina riječi koju dijete koristi i posjeduje može se povećati redovitim čitanjem. Stvara empatiju i oblikuje maštu – čitanje djeci otvara nove horizonte pomažući im da razmišljaju izvan okvira i stupe u kontakt s vanjskim svijetom na načine na koje to ranije nisu činili. Ne treba zaboraviti da je čitanje zabavno i djeci podiže raspoloženje!

Mnoga djeca tijekom odrastanja nailaze na teškoće u čitanju pa im čitanje stvara napor i neugodno iskustvo. Danas postoje web i mobilne aplikacije koje osnažuju upravo osobe s teškoćama u čitanju. Omoguru je aplikacija koja poboljšava i potiče čitanje kod osoba s disleksijom i teškoćama u čitanju. Koristi se posebno oblikovano pismo koje omogućuje ugodno čitanje. Vjerujemo da su ovo dobri primjeri korištenja tehnologije. Pripremili su zbirku Kratkih priča za ugodno čitanje koju svi mogu preuzeti na poveznici:

Omoguru - dyslexia - kratke priče za ugodno čitanje

Sadržaj je prilagođen za osnovnoškolce od 2. do 5. razreda. Želimo vam ugodno čitanje!

Mila Pandžić

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 15. 4. 2021.

« Ožujak 2024 »