Putovnice za svijet mašte

Učenici 3. a razreda naše škole s veseljem su se pridružili projektu Godina čitanja 2021. u našoj školi. Za početak svakog pravog putovanja, pa tako i onog u svijet mašte, potrebne su nam putovnice pa su tako naši trećaši boravkaši izradili upravo to – čitateljske putovnice.

Korice ovih posebnih putovnica sadrže sve što i one prave, na svakoj od njih nalaze se podaci o njenom vlasniku, slika, otisak prsta i vlastoručni potpis svakog učenika, no unutrašnjost ovih putovnica ipak je posebna. U tablice čitateljske putovnice učenici upisuju sve što su čitali i broj pročitanih stranica, a na kraju školske godine učenici koji su pročitali najviše stranica i tako posjetili najviše zemalja iz mašte bit će nagrađeni diplomama za najvrjednije čitače.

Naše čitateljske putovnice vrlo su vrijedan dokument u našem razredu i potrebne su nam svaki utorak jer je kod nas Utorak ‒ dan za knjigu. Svaki utorak jedan učenik u školu donosi svoju najdražu knjigu i predstavlja ju ostatku razreda, a zatim svi zajedno čitamo iz nje. Do sada smo već predstavili tri knjige. Prva od njih bila je „Morski dnevnik Pauline P.“ koja se odlično nadovezala na našu lektiru. Taj smo dan kroz odgledani intervju upoznali autoricu Sanju Polak i razgovarali o dječjim romanima. Sljedećeg utorka jedna naša učenica predstavila nam je „Bibliju za djecu“. Uz čitanje priča, taj dan naučili smo i to da je upravo Biblija prva tiskana knjiga pa smo uz to naučili i ponešto o procesu tiskanja knjige kroz kratki edukativni film. Treća predstavljena knjiga bila je knjiga „Moje zlatne bajke“. Uz ovu knjigu ušli smo u čarobni svijet bajke iz kojeg je bilo teško izaći pa su se bajke čitale kroz cijeli tjedan, a naučili smo i ponešto o bajkama u Hrvatskoj. Upoznali smo se s nekim likovima Ivane Brlić-Mažuranić iz „Priča iz davnina“ te smo kroz emisiju za djecu „Luka i prijatelji“ otputovali u rodni grad Ivane Brlić-Mažuranić, bajkoviti Ogulin, i tamo saznali puno toga o „Ivaninoj kući bajke“ ‒ interaktivnom i multimedijalnom muzeju bajke koji nas je oduševio.

Veselimo se novim avanturama i putovanjima koja nas čekaju kroz projekt Godina čitanja 2021. u našoj školi.

(Fotogaleriju možete pogledati na poveznici projekta na desnoj rubnici stranice.)

učiteljica Ivana Lauš

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 25. 3. 2021.

« Ožujak 2024 »