Hrvatski se jezik voli znanjem!

Mnogi od vas ne znaju sva gramatička i pravopisna pravila u našemu jeziku. Ni mi mladi jezikoslovci ne znamo sve, ali uz redovito čitanje gramatika i pravopisa te proučavanja najčešćih pogrešaka u hrvatskome jeziku, puno smo toga novoga naučili. Nismo ni bili svjesni da je čitanje gramatika i jezičnih priručnika toliko zanimljivo.

Uz Dane hrvatskoga jezika zajedničkim snagama popunili smo jedan pano najčešćim pogreškama u hrvatskome jeziku i izložili ga u hodniku škole, uz našu poruku – ispravljajte svoje pogreške, trudite se svaki dan biti pismeni, izgovarajte riječi pravilno. Upravo na taj način dokazujete da volite svoj jezik. Imajte poštovanja prema njemu. Budite zahvalni ljudima koji su se izborili da naš jezik bude postojan. Ako se doista potrudite biti pismeni i gramatički točni, dokazujete svoju ljubav prema materinskom jeziku. Hrvatski se jezik upravo voli znanjem.

Međutim, nemojte se truditi biti pismeni samo u školi i na poslu. Poruka je da u svakodnevnom životu uvidite pogreške i trudite ih se ispraviti. Puno ljudi i dan danas mnoge riječi izgovara potpuno pogrešno, ne samo u svakodnevnom životu već i na poslu, pa čak i na televiziji. Potaknite jedni druge na zajednički rad i učenje. Dokažite da uistinu volite i cijenite svoj jezik!

(Uvećani prikaz fotografije najčešćih pogrešaka pogledajte na poveznici za Godinu čitanja 2021. u našoj školi na desnoj rubnici stranice.)

Mladi jezikoslovci

(Ana, Jana, Mia, Noah, Nika, Kristijan, Ana)

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 23. 3. 2021.