Priopćenje za roditelje

Cijenjeni roditelji!

Nakon završene prve etape nastave na daljinu dužni smo vam priopćiti sljedeće:

1. Pet dana prije uvođenja nastave na daljinu administrativno-stručni tim je intenzivno radio (uključujući i subotu i nedjelju) kako bi osigurao preduvjete za uvođenje nastave na daljinu. Nakon izvršenih testiranja nastava na daljinu je krenula prema planu što ga je odredilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

2. Bilo je to novo iskustvo za sve učenike, roditelje i zaposlenike škole u trenutku kad nam se svima život iznenada radikalno promijenio. Situaciju je dodatno zakomplicirao potres koji se dogodio nekoliko dana kasnije. Iako na našem području nije bilo znatnijih materijalnih šteta, ali iskustvo neizvjesnosti i straha ostavilo je velike tragove.

3. Prva dva tjedna nastave na daljinu su bila ispunjena nastojanjima da svatko u nastalim okolnostima da od sebe najbolje što može. Bilo je teškoća tehničke naravi i drugih teškoća, nesnalaženja i traženja. Stručna služba i ravnatelj su kontinuirano pratili situaciju te nastavnicima, roditeljima i učenicima slali korisne materijale i upute za potrebne korekcije. Stanje nastave na daljinu se nakon dva tjedna prilično stabiliziralo. Ostale su uglavnom neriješene teškoće tehničke naravi koje još nisu riješene iz objektivnih razloga.

4. Nakon stabiliziranja stanja smo htjeli od vas roditelja dobiti povratnu informaciju, budući da je vaša uloga u nastavi na daljinu značajnije intenzivirana nego u redovitoj nastavi te je itekako važna. Koristimo priliku da vam zahvalimo za sav uloženi napor, strpljenje i toleranciju. Hvala vam što ste u izuzetno velikom broju popunili upitnike i odgovorno nam pružili potrebne informacije, kako bi naš rad unaprijedili i kako naš zajednički napor ne bi bio uzaludan. Možemo slobodno konstatirati da je u ovoj situaciji partnerstvo škole i roditelja znatno učvršćeno i ojačano.

5. Samo 6 % roditelja se izjasnilo na uopće nije zadovoljno nastavom na daljinu, 37 % se izjasnilo da je u potpunosti zadovoljno, a 57 % da je djelomično zadovoljno. Hvala vam na velikom broju pohvala i korisnih prijedloga. Neke kritike su opravdane, a ima i onih neobjektivnih.

6. Analizirali smo vaše izvore nezadovoljstva. Najčešće ste naveli tehničke poteškoće kojih smo i mi vrlo dobro svjesni. Kontinuirano iznalazimo najpraktičnije načine komunikacije s učenicima i vama roditeljima. I danas sam kao ravnatelj komunicirao s Ministarstvom u svezi SIM kartica za neke učenike, koje, nažalost, ni do danas nismo dobili.

7. U svezi zahtjeva nastavnika za koje su neki roditelji naveli da su preveliki i da iziskuju previše vremena i od strane djece i od strane roditelja, kontinuirano smo poticali naše djelatnike da u komunikaciji s vama odrede optimalnu količinu zahtjeva, da pokažu razumijevanje ukoliko učenici ne uspiju nešto učiniti u zadanom roku. Roditelje koji su nam se žalili da ne uspijevaju motivirati svoje dijete ili djecu smo nastajali savjetovati i ojačati u ovoj novoj roditeljskoj ulozi.

8. Pitali smo vas i za vaše nedoumice. Pokazalo se da ste jako zabrinuti zbog nadolazećeg vrednovanja, a roditelji osmaša su opravdano zabrinuti zbog upisa djece u srednje škole. Smatram da ćemo i nove izazove zajedno uspješno savladati. Trebamo vas kao odgovorne partnere da zajedno pomognemo našoj djeci da nauče i pokažu svoje znanje.

9. Ovih dana smo održali 34 virtualne sjednice Razrednih vijeća kao i virtualnu sjednicu Učiteljskog vijeća. Temeljito smo analizirali situaciju u svakom razrednom odjelu te od razrednika i ostalih nastavnika dobili uvid u stanje na razini škole. Opći dojam je da je situacija zadovoljavajuća i da stvari idu u dobrom pravcu. Uočavaju se i problemi koji se kontinuirano rješavaju. Tamo gdje je potreba uključuje se i stručna služba škole. Nastavnici su zadovoljni suradnjom s učenicima i roditeljima, te suradnjom unutar kolektiva. Sve nastavnike kontinuirano upozoravamo da budu tolerantni u situacijama gdje se javljaju tehničke teškoće ili različite teškoće u obiteljima.

10. Ovih dana smo od MZO dobili Upute za vrednovanje i ocjenjivanje za vrijeme nastave na daljinu. Navedene upute su nastavnici temeljito proučili, a na sjednici Učiteljskog vijeća su dobili i raspravili smjernice i načela za vrednovanje i ocjenjivanje utemeljene na uputama Ministarstva, ali prilagođene stvarnoj situaciji u našoj školi.

11. Pred nama su tjedni u kojima će započeti i taj važan segment odgojno obrazovnog procesa, vrednovanje i ocjenjivanje. U situaciji nastave na daljinu on je još kompleksniji. I u tom procesu smo pozvani biti podrška jedni drugima stavljajući uvijek na prvo mjesto dobro učenika. I u tom procesu očekujemo veliku potporu vas roditelja i vjerujemo da neće izostati. Trebamo vas kao odgovorne partnere da zajedno pomognemo našoj djeci da nauče i pokažu svoje znanje. Ako se negdje pojave teškoće slobodno se javite najprije razrednicima, a ako je potrebno i stručnoj službi i ravnatelju.

12. Želimo vas također obavijestiti da je koncem veljače započela energetska obnova naše matične škole u Lučkom. Taj važan projekt vrijedan preko 10 milijuna kuna je dugo pripreman i svi se veselimo njegovoj realizaciji. Nakon uvođenja nastave na daljinu ravnatelj je s izvođačima postigao dogovor da se radovi maksimalno intenziviraju (sukladno situaciji) kako bi se što manje remetio nastavni proces kad se naši učenici vrate u klupe. Trenutno su u tijeku radovi na rekonstrukciji grijanja, zamjena cjelokupne stolarije, uklanjanje azbestnog krova i pripremni radovi za izradu fasade. Naši vrijedni domari svakodnevno uređuju školski okoliš. Veselimo se napretku svakog dana.

U nadi da će nastalo stanje brzo proći i da ćemo se svi vratiti svojim učionicama, žamoru po hodnicima i pozivima školskog zvona srdačno vas pozdravljamo.

U Lučkom, 9. travnja 2020.

Ravnatelj:

mr. sc. Pavo Šimović

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 10. 4. 2020.