Večer dječjeg folklora u našoj školi

Ponosni smo što smo se i ovoga svibnja, već 7. godinu zaredom, okupili uoči našega Dana Osnovne škole Lučko, župnog blagdana sv. Ivana Nepomuka te Dana Općine Stupnik, kako bismo uživali u raskoši hrvatske folklorne baštine. U našoj dvorani 13. svibnja 2019. ugostili smo nekoliko folklornih društava i skupina iz Hrvatske i inozemstva kako bismo očuvali naš nacionalni, kulturni pa i religijski identitet.

Večer je otvorila vesela skupina djece iz Dječjeg vrtića svete Male Terezije iz Hrvatskog Leskovca. Došli su zajedno sa sestrom Katarinom Pišković, ravnateljicom vrtića i Doma sveti Josip u Hrvatskom Leskovcu. Mališani su nam se predstavili pjesmama i plesovima s Hvara – „Tancaj, tancaj, moj Martin“; „Sa' na livu, sa' na krivu“ i „Propade se pod“ – u pratnji svojih teta Smiljane Radoslavić i sestre Maje Ribić.

Naši domaćini i suorganizatori ovoga događaja, dječja grupa Kulturno umjetničkog društva „Sijač“ iz Lučkog, prikazala nam je igre, pjesme i plesove gradišćanskih Hrvata pod imenom „Puk, štuk ja bi jednu vrbu rad“. Voditeljica dječje grupe je Iva Petrović, a za scenu pripremila Snježana Pastuović.

Prigodnim riječima obratio nam se naš domaćin, gospodin ravnatelj mr. sc. Pavo Šimović koji je naglasio zadovoljstvo interkulturalnim karakterom ovog događaja.

Ususret župnom blagdanu prigodnim riječima obratio nam se i naš župnik velečasni Dubravko Škrlin Hren.

S nama su bili i slavljenici – gospodin Danijel Miholić, zamjenik načelnika Općine Stupnik, te gospodin Boris Petrović, predsjednik Mjesnog odbora Lučko.

Pristiglo nam je i Kulturno-umjetničko društvo „Strmec“ iz Strmca kraj Svete Nedelje. Njhove dječje skupine predstavili su nam se dječjim igrama i plesovima Turopolja uz svojeg voditelja Ivana Šintića.

Ove godine našu Večer dječjeg folklora učinili smo još posebnijom. Pozvali smo drage nam prijatelje iz mađarske nacionalne zajednice koji njeguju glazbenu i plesnu mađarsku kulturnu baštinu te mađarski jezik u Republici Hrvatskoj. Prva nam se predstavila Mađarska vrtićka skupina dvojezični hrvatsko-mađarski razredni odjel

Naši slavljenici Općine Stupnik – Kulturno umjetničko društvo „Kraluš“ iz Stupnika – dočekani su gromoglasnim pljeskom. Predstavila nam se starija dječja plesna skupina uz pratnju tamburaškog sastava. Voditeljica dječje plesne skupine je Nataša Gluić, a voditelj tamburaša Zoran Jakunić. Izveli su nam dječje igre iz Slavonije – „Oj, ptičice, lastavčice“. Autor koreografije je Boris Hafman, a glazbeno obradio Zoran Jakunić.

Bila nam je čast i zadovoljstvo što smo u našoj školi ugostili i Hrvatsko kulturno umjetničko društvo "Zora" Struge-Gorica iz općine Čapljina u Bosni i Hercegovini koji su nam stigli u poslijepodnevnim satima – ni orkanska bura ni nevrijeme nije ih zaustavilo da uveličaju našu Večer dječjeg folklora! Na čelu s predsjednikom HKUD-a "Zora", gospodinom Nikicom Martinovićem, proveli su ugodno poslijepodne u našoj školi, a Večer dječjeg folklora učinili su zaista posebnom. Oduševili su prepunu dvoranu izvornim napjevima „Gange“ i „Bećarca“ te završnim kolom iz opere Jakova Gotovca „Ero s onoga svijeta“. Dugi pljesak u dvorani bila je zahvala našim gostima što su došli izdaleka i priuštili nam izvrstan nastup u kojemu su svi uživali. Predsjednik društva izrazio je oduševljenje ugođajem u našoj školi. Iako je društvo nastupajući proputovalo regiju ali i dio svijeta, naša škola ostavila je poseban dojam.

Program su vodile Lorena Bjelajac i Marija Cvitković.

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 20. 5. 2019.