Mathema u Koprivnici

U petak, 25. svibnja 2018. godine 18 učenika naše škole sudjelovalo je u Koprivnici na najvećem ekipnom matematičkom natjecanju „Mathema“ koje je okupilo učenike osnovnih i srednjih škola iz različitih krajeva Hrvatske. Naziv natjecanja potječe od starogrčke riječi μάθημα (máthēma), što označava „znanje“, odnosno „učenje“. Natjecanje je za osnovnoškolce održano u Osnovnoj školi „Braća Radić“, a za srednjoškolce u Gimnaziji „Fran Galović“ te je sudjelovalo više od tisuću učenika i njihovih mentora. Organizator je „Udruga mladih koprivničkih matematičara“ (UMKOM) pod vodstvom profesorice Mare Grašić, predsjednice spomenute udruge.

Cilj UMKOM-a je promoviranje prirodnih znanosti, s naglaskom na popularizaciju matematike neobičnim i modernim metodama sa svrhom okupljanja istomišljenika i zaljubljenika u STEM područje. Udruga je pokretač matematičkih aktivnosti u Koprivnici, održavanja nastave u „Centru izvrsnosti“, ekipnog natjecanja „Mathema“ i državnog skupa „Matematički motivi“. Organizira i muzejske izložbe, stručna i edukativna predavanja i izvanučioničnu nastavu, provodi matematičke projekte te je sudionik međunarodnih matematičkih konferencija i natjecanja („euroMath“).

Nakon svečanosti otvorenja natjecanja učenici su se natjecali u tročlanim ekipama, svaka na pripadajućoj razini (od 3. do 8. razreda). Zatim su razgledali ljepote Koprivnice, posjetili Gradski muzej i Gradsku galeriju te se time upoznali s bogatom povijesnom i kulturnom baštinom grada. Udruge „Anno Domini“ i „Koprivnički mušketiri i haramije“ su kod starih gradskih bedema pripremili program oživljene povijesti. Učenicima je predstavljen srednjovjekovni život u vojničkim logorima, vojnička oprema, interaktivne radionice streličarstva i upoznavanja srednjovjekovnog oružja. Time je učenicima pokazan tek manji dio „Renesansnog festivala“ koji će se u Koprivnici održati od 23. do 26. kolovoza ove godine.

Učenici svih razreda naše škole su na natjecanju postigli solidne rezultate te su se prikladno zabavili, družili i bolje upoznali u opuštenom ugođaju. Iz Koprivnice su se vratili s dodatnim iskustvom sudjelovanja na natjecanju i s poticajem da do sljedeće prilike dodatno razviju vještine i učinkovite strategije za sudjelovanje na ekipnom natjecanju.

​Dario Mišanec, nastavnik matematike u OŠ Lučko

objavio: Nikolina Bradica Krlin   datum: 1. 6. 2018.

« Ožujak 2024 »