MOGU, AKO HOĆU 2

Dana 21. studenoga 2016. održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika šestih razreda u sklopu redovitog programa prevencije ovisnosti i nasilja među mladima MAH 2.

Program "MOGU, AKO HOĆU 2" ili MAH-2  namijenjen je roditeljima učenika 6. razreda osnovnih škola. Edukaciju realiziraju policijski službenici ICP-a putem predavanja na zajedničkim roditeljskim sastancima, a na temu prevencije ovisnosti o opojnim drogama i zakonskim posljedicama njihove zloporabe. Roditeljskom sastanku uz policijskog službenika iz Odjela prevencije  prisustvovali su i kontakt-policajac, pedagoginja i razrednici.

"MAH 2" ima za cilj povećati informiranost i znanje roditelja o zloporabi droga te rizicima za razvoj bolesti i ovisnosti. Službenici policije upoznaju roditelje sa strategijom djelovanja policije u zajednici, statističkim podacima o trendovima zloporaba droga, policijskim postupanjem u situacijama kada se maloljetne osobe zateknu s drogom te zakonskim i drugim posljedicama zloporabe opojnih droga. Osim edukacije, policijski službenici nastoje skrenuti pozornost roditelja na njihovu odgovornost za djecu i potaknuti veću aktivnost roditelja u odgoju djece kako bi na vrijeme prevenirali neprihvatljiva ponašanja.

Osim o ilegalnim drogama, edukacija obuhvaća i legalna sredstva ovisnosti (duhan i alkohol). Roditeljima policija ukazuje na važnost pozitivnih roditeljskih stavova o zdravom načinu života i slici koju stvaraju vlastitim ponašanjem.

Statistički podaci ukazuju da zloporabu droga prate i druga neprihvatljiva ponašanja. Tako se u gradu Zagrebu bilježi porast razbojstava i razbojničkih krađa čiji su počinitelji mlađe osobe. Zamjetan je i trend porasta vandalizma. Roditelji se upoznaju s posljedicama vandalizma, policijskim postupanjem i zakonskim posljedicama ugrožavanja imovine i tjelesnog integriteta ljudi.

Zaključci sastanka:

• više druženja roditelja i djece,
  • redovita komunikacija i kontrola ponašanja i trošenja novca,
  • razvijanje radnih navika,
  • kvalitetno osmišljavanje i provođenje slobodnog vremena,
  • zagovarati zdrav stil života i negativne stavove prema alkoholu i cigaretama,
  • kontrolirati vrijeme i sadržaj na Internetu.

objavio: AZRA MEHIĆ   datum: 22. 11. 2016.